تبلیغات
پادشاه منم - ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

چهارشنبه 31 خرداد 1396 01:04 ب.ظ

 

۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک • عسل فردا

 • ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک • عسل فردا

  اکوسیستم نرم‌افزاری مک موفقیت قابل قبولی دارد، اما بعضی از برنامه‌ها فقط از ویندوز پشتیبانی می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از نرم‌افزارهای تجاری یا از بازی‌های ویندوز اســتفاده کنید، طریقه‌های زیادی برای اجرای برنامه‌های ویندوز روی مک وجود دارد.

  ماشین‌های مجازی

  ways to run windows software on a mac2 600x376 ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

  اســتفاده از ماشین مجازی بهترین راه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز اســت. این ماشین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا ویندوز یا سایر سیستم عامل‌ها را در یک پنجره بر روی میزکار مک خود داشته باشید. در این حالت ویندوز تصور می‌کند که روی یک کامپیوتر واقعی اســت، در حالی که در حقیقت داخل یک نرم‌افزار درون مک شما اجرا می‌شود.

  علاوه بر این لازم نیست حتماً از برنامه‌های ویندوزی داخل پنجره‌ی ماشین مجازی اســتفاده کنید، چون امروزه بسیاری از این ماشین‌ها به شما اجازه می‌دهند تا برنامه‌هایشان از پنجره‌ی ماشین مجازی خارج شده و داخل میزکار خود مک اجرا شوند. البته، در نهایت نرم‌افزارهای مذکور هنوز هم عملاً داخل ماشین مجازی در حال اجرا شدن هستند.

  برای نصب ویندوز در داخل ماشین مجازی به لایسنس ویندوز نیاز دارید. اگر سریال نسخه‌ی رسمی را دارید، می‌توانید به صورت رایگان فایل نصب ویندوز را دانلود کرده و آن را روی ماشین مجازی خود نصب کنید.

  محبوب‌ترین برنامه‌های ماشین مجازی برای مک Parallels و VMware Fusion هستند. هر دوی این برنامه‌ها پولی می‌باشند. البته برنامه‌ی رایگان دیگری به نام VirtualBox for Mac هم وجود دارد، اما پشتیبانی از گرافیک‌های سه بعدی و یکپارچگی آن با سیستم عامل مک به خوبی گزینه‌های قبلی نیست. Parallels و VMware Fusion هر دو نسخه‌های آزمایشی رایگان دارند تا با تست آن‌ها راحت‌تر بتوانید تصمیم بگیرید که کدام برنامه برای شما بهتر اســت.

  نکته: ما معمولاً نرم‌افزارهای پولی را به کاربرانمان پیشنهاد نمی‌کنیم، اما در این مورد خاص Parallels Desktop گزینه‌ای اســت که خودمان هم به صورت روزانه از آن اســتفاده می‌کنیم و واقعاً خوب اســت. یکپارچگی این برنامه با macOS به طرز شگفت‌آوری عالی اســت و سرعت آن VirtualBox را در دم از گردونه‌ی رقابت خارج می‌کند. اگر به دنبال اســتفاده‌ی بلند مدت هستید، صرف هزینه برای این نرم‌افزار واقعاً ارزشش را دارد.

  البته ماشین‌های مجازی یک دردسر بزرگ هم دارند. گرافیک‌های سه بعدی در این ماشین‌ها به اندازه‌ی کافی خوب نیست، بنابراین این طریقه بهترین راه برای بازی کردن نیست. بازی‌های قدیمی‌تر دردسر چندانی نخواهند داشت، ولی بازی‌های جدید عملاً توی ذوق کاربر می‌زند. این جاســت که گزینه‌ی بعدی مطرح می‌شود.

  بوت کمپ

  ways to run windows software on a mac3 600x402 ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

  بوت کمپ (Boot Camp) به شما اجازه می‌دهد تا ویندوز را در کنار macOS روی کامپیوترهای مک نصب کنید. البته در آن واحد فقط یک سیستم عامل را می‌توان اجرا کنید، بنابراین برای جابجا شدن بین سیستم عامل‌ها مجبورید هر دفعه دستگاه را ریستارت کنید. اگر تا به حال تجربه‌ی نصب لینوکس بر روی کامپیوترهای ویندوزی را داشته باشید متوجه منظور من می‌شوید، چون این طریقه هم مشابه همان اســت.

  اگر می‌خواهید از بازی‌های ویندوزی اســتفاده کنید یا از اپلیکیشنی اســتفاده می‌کنید که به تمام توان دستگاه شما نیاز دارد، نصب ویندوز به عنوان یک سیستم عامل واقعی بهترین طریقه ممکن اســت. وقتی ویندوز را روی مک نصب می‌کنید، سیستم با تمام توان قادر به اســتفاده از ویندوز و برنامه‌های آن خواهد بود.

  منتهی ایراد این جاســت که اپلیکیشن‌های macOS و ویندوز را نمی‌توان به صورت همزمان اجرا کرد. اگر فقط می‌خواهید از یک اپلیکیشن ویندوزی در کنار اپلیکیشن‌های مک خود اســتفاده کنید، بهترین کار اســتفاده از ماشین مجازی اســت. اما اگر می‌خواهید آخرین نسخه‌ی بازی‌های ویندوزی را روی کامپیوترتان اجرا کنید باید به فکر بوت کمپ باشید.

  واین

  ways to run windows software on a mac4 600x417 ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

  واین (Wine) اولین بار برای لینوکس ساخته شد. این برنامه یک لایه‌ی سازگاری اســت که به اپلیکیشن‌های ویندوز اجازه می‌دهد تا روی سیستم عامل‌های دیگر اجرا شوند. واین اساساً تلاشی برای بازنویسی آن دسته از کدهای ویندوز اســت که برنامه‌ها برای اجرا شدن روی سیستم عامل‌های دیگر به آن نیاز دارند. این یعنی واین اصلاً گزینه‌ی ایده‌آلی نیست. این برنامه قابلیت اجرا کردن همه‌ی اپلیکیشن‌های ویندوزی را ندارد، و در اجرای بسیاری از آن‌ها هم باگ دارد. صفحه‌ی Wine AppDB به شما می‌گوید که این برنامه از چه اپلیکیشن‌هایی پشتیبانی می‌کند، منتهی تمرکز کلی آن بر روی لینوکس اســت.

  با این حال واین هنوز هم یکی از طریقه‌های اجرای برنامه‌های ویندوز روی مک می‌باشد. چون با اســتفاده از این برنامه لازم نیست حتماً از ویندوز اســتفاده کنید و لایسنس آن را داشته باشید. واین کاملاً رایگان اســت. خودتان می‌توانید آن را دانلود کنید و ببینید که به چه راحتی امکان اجرای برنامه‌ها را برایتان فراهم می‌کند.

  کراس‌اور مک

  ways to run windows software on a mac5 600x498 ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

  کراس‌اور مک (CrossOver Mac) که توسط شرکت CodeWeavers ساخته شده یک اپلیکیشن پولی اســت که امکان اجرای برنامه‌های ویندوز را روی مک به وجود می‌آورد. این اپلیکیشن از کد منبع باز واین اســتفاده می‌کند، ولی رابط گرافیکی بهتری دارد و رسماً روی برنامه‌های محبوب‌تر تمرکز کرده اســت. اگر برنامه‌ای که به صورت رسمی پشتیبانی شده روی این اپلیکیشن کار نکند، می‌توانید با CodeWeavers تماس گرفـــــته و از آن‌ها بخواهید که دردسر را برطرف کنند. این شرکت پیشرفـــــت‌های خود را به صورت متقابل بر روی پروژه‌ی منبع-باز واین هم اعمال می‌کند، بنابراین با پرداخت پول برای کراس‌اور مک در حقیقت به پیشبرد پروژه‌ی واین هم کمک می‌کنید.

  اگر مایل به اســتفاده از کراس‌اور هستید، می‌توانید نسخه‌ی آزمایشی آن را امتحان کنید. به علاوه قبل از خرید می‌توانید لیستی از برنامه‌های مناسب برای اجرا شدن در کراس‌اور را هم ببینید. اگرچه کراس‌اور روی سازگاری تمرکز دارد، ولی پایه‌ی آن هنوز بر اساس واین اســت و با همه‌ی نرم‌افزارها کار نمی‌کند.

  با اســتفاده از کراس‌اور نیازی به اجرای ماشین مجازی ویندوز ندارید، اما اگر چنین ماشینی دارید، با خیال راحت‌تری می‌توانید برنامه‌های ویندوزی خود را بدون ریسک مواجه شدن با باگ اجرا کنید. از لحاظ تئوری کراس‌اور در اجرای بازی‌های ویندوزی حتی از ماشین مجازی هم بهتر عمل می‌کند، ولی احتمال مواجه شدن با باگ یا پشتیبانی نشدن برنامه‌ی شما وجود دارد. همچنان به نظر می‌رسد که بوت کمپ گزینه‌ی بهتری برای این کار باشد.

  Remote Desktop

  ways to run windows software on a mac6 600x376 ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک

  اگر کامپیوتر ویندوزی دارید، می‌توانید کلاً بیخیال اجرای نرم‌افزارهای این سیستم عامل روی مک شده و از یک برنامه‌ی Remote Desktop برای دسترسی به آن دستگاه اســتفاده کنید. شرکت‌هایی که از نرم‌افزارهای تجاری روی ویندوز اســتفاده می‌کنند می‌توانند میزبان سرورهای ویندوز باشند و از آن طریق اپلیکیشن‌های خود را در دسترس مک‌ها، کروم‌بوک‌ها، لینوکس‌ها، آیپدها، تبلت‌های اندرویدی و سایر دستگاه‌ها قرار دهند. اگر شما کاربر خانگی‌ای هستید که یک کامپیوتر ویندوزی دارید، می‌توانید آن دستگاه را طوری پیکربندی کنید که برای دسترسی از راه دور مورد اســتفاده قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که این طریقه برای اســتفاده از بعضی از اپلیکیشن‌ها مثل بازی‌های کامیپوتری مناسب نیست.

  برای وصل شدن به یک کامپیوتر ویندوزی که از کروم اســتفاده می‌کند می‌توانید از نرم‌افزار Chrome Remote Desktop اســتفاده کنید.

  اســتفاده از طریقه‌های فوق مسلماً بیشتر از نصب ساده‌ی یک نرم‌افزار ویندوزی بر روی یک کامپیوتر ویندوزی کار می‌برد. اگر کاربر مک هستید بهتر اســت تا جای ممکن از نرم‌افزارهای مک اســتفاده کنید. برنامه‌های ویندوز به اندازه‌ی برنامه‌ی بومی مک برای این سیستم عامل خوب نیستند.

  اگر به دنبال بهترین تجربه‌ی کاربری ویندوز بر روی مک هستید باید به فکر خرید لایسنس ویندوز هم باشید چون برای نصب آن بر روی بوت کمپ یا ماشین مجازی به لایسنس نیاز دارید. واین و کراس‌اور هم گزینه‌های خوبی هستند، اما به هیچ عنوان نمی‌توان آن‌ها را ایده‌آل تلقی کرد.

  نظرات و دیدگاه های خود را در رابطه با این سیستم عامل یعنی مک و توانایی های آن از نظر نرم افزاری با ما در توما در میان بگذارید و به ما بگویید که این سیستم عامل چه ویژگی هایی دارد که شما حاضر شده اید با آن تعامل تان را همیشگی تر کنید. همچنین بعد از بیان تجربیات خود، این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید تا در توسعه عملکرد کاربران مک کار نیکی انجام داده باشید.

  جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
  مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

  نوشته ۵ طریقه برای اجرای نرم‌افزارهای ویندوز بر روی مک اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.


برچسب ها: ۵ ، طریقه ، برای ، اجرای ، نرم‌افزارهای ، ویندوز ، بر ،